Кариерен тест за избор на профил в училище
MyCareerChoices е за ученици между 12 и 14 години. Това е онлайн програма под формата на тест, която подпомага професионалната ориентация на учениците и избора на оптималната комбинация от профилиращи предмети, съобразно техните интереси и изискванията на университетите за определени специалности. Тестът стимулира учениците да започнат да обмислят как би изглеждало бъдещето им.
Как става определянето на възможни професии или области за развитие?
При разглеждането на разнообразните възможности за кариерно развитите се взимат под внимание различни фактори, свързани с индивидуалните интереси, силните и слабите страни на кандидата и плановете за висше образование. Тестът практически насочва вниманието в три области: интереси на ученика, съответствие с определени предмети и професионални сфери и възможности за реализиране на потенциала.
Как работи кариерният тест за избор на профил в училище
Професионалната ориентация чрез онлайн кариерния тест MyCareerChoices е предназначена за ученици между 12 и 14 години, на които предстои да изберат профилиращи предмети в училище. Преминалите теста получават списък с подходящите за тях сфери на развитие, свързаните с тях предмети, както и качествата, които трябва да развият и уменията, които трябва да натрупат, за успешна реализация в тези сфери.
Тестът за професионална ориентация и избор на профил през погледа на ученика:
- Учениците отговарят на 300 въпроса онлайн
- Въпроси, свързани с индивидуалните интереси на ученика помагат да се оформи набор от области на интереси
- Учениците се стимулират да проучат в подробности конкретен набор от подходящи професии
- Подготвя се списък от подходящи за ученика кариери и професии
- Представя се списък от учебни предмети, съобразени с първите 16 подходящи професии
- Прави се план за следващите стъпки към професионалната ориентация
- Предоставя осъвременена информация и описание за над 400 професии
- Видео материали за над 50 професионални кариери
Кога и как се получава резултата:
След като кандидатът отговори на въпросите, той получава индивидуален рапорт, съдържащ списък на подходящи професии и специалностите, които водят до тях. Допълнително има и пълен списък на подходящи професионални области, описание на свързаните с тях професии и подходящи предмети, които да се изучават в училище.
Как се определят областите на интерес?
Академичният профил се базира на отговорите на въпросника и показва основните професионални и академични предпочитания, подредени в низходящ ред по степен на важност. Той дава представа за текущото състояние и настоящата нагласа на ученика и може да претърпи промяна в зависимост от неговото развитие и съзряване. При анализиране на резултатите трябва да се отчетат различни фактори и обстоятелства, свързани с конкретната ситуация. Не всички силни интереси могат да бъдат реалистични по отношение на кариерното развитите и някои може да се запазят като хоби или развлечение. Други могат да бъдат изключени поради липса на адекватни способности по определени предмети, различни здравословни фактори или липса на подходящи възможности за намиране на работа. В допълнение към интересите по отношение на определени професии, тестът проверява и процента на съответствие с възможностите.
Резултат над 70% показва, че има голямо припокриване на интереси и възможности и вероятността за избор и успешно представяне са най-големи. По-ниският процент трябва да насочи вниманието дали това е най-подходящият избор на предмет. В професии, към които ученикът не е изявил особени интереси в настоящия момент, но има голямо съответствие с възможностите, си заслужава да се вземат под внимание при определяне на портфолиото от университетски специалности.
Предложената комбинация от профилиращи предмети е съобразена с изискванията на университетите, по които се прави класацията по специалности.
Защо да се доверим на MyCareerChoices ?
Тестовете за професионална ориентация на ученици от различен етап на средното им образование са разработени от една от водещите кариерни консултантски фирми във Великобритания и се базира на осемте показателя (Gatsby Benchmarks), залегнали в наръчника на британската фондация „Гетсби“ за кариерно ориентиране в средните училища. Основателят на компанията, Джон Мейнстоун (John Mainstone) e работил дълги години в сферата на образованието и издателската дейност. По време на работата си като директор, отговарящ за кариерната ориентация на учениците от средно училище в Норфолк, той е разработил серия от въпроси, които да му помогнат да анализира личните интереси, умения и качества на учениците и така да ги консултира по-добре в избора на бъдещата им професия. Системата му за профилиране скоро става популярна сред ученици и родители и големият интерес налага тя да бъде преработена. В първоначалния си вариант тя е отнемала между 2 и 5 часа под формата на индивидуално интервю, което днес е успешно заместено с компютърно базирани онлайн въпроси, които могат да бъдат преминати за 40 минути. До 1986 година първата програма за професионална и кариерна ориентация е въведена в едни от най-добрите частни училища във Великобритания. Към екипа скоро се включва бившият директор, на реномираното Oundle School, д-р Бари Трапнел (Dr Barry Trapnell) и двамата, с помощта на ерготерапевта д-р Чалрз Джонсън (Dr Charles Johnson), разработват четири различни теста, съобразени с възрастта на учениците и нуждите им от професионално насочване.
Характеристики на курса
- Лекции 0
- Тестове 0
- Продължителност 40 minutes
- Ниво на умение Всички нива
- Ученици 0
- Оценки Да
Target audiences
- 12-14 год.